استفاده از کرم ضد آفتاب منجر به بهبود سلامت رگ های خونی میشود.

 

استفاده از کرم ضد آفتاب منجر به بهبود سلامت رگ های خونی میشود.

 

مطالعه ای جدید نشان میدهد که کرم های ضد آفتاب با محافظت از انبساط رگ های خونی از عملکرد مضر در معرض قرار گرفتن با اشعه ی ماوراء بنفش روی عروق خونی پوست حفاظت میکند. التهاب پوست همچنین سبب حفاظت رگ های خونی پوست از زیان خورشید میشود. امروز در سال ۲۰۱۹ میلادی واقع در شهر اورلاندا ی فلوریدا ,  این یافته ها در نشست سالانه انجمن فیزیولوژی در بیولوژی تجربی ارائه خواهد شد.

 

اشعه ماوراء بنفش خورشید به عنوان عاملی موثر برای سرطان و پیری زود رس پوست شناخته شده است. همچنین این اشعه کشف کرد که میزان اکسید نیتریک انبساط رگ های خونی موجود در پوست را کاهش میدهد . اکسید نیتریک ترکیبی ضروری برای سلامت عروق خونی است . انبساط رگ های خونی پوست نقش مهمی در پاسخگویی به فشار گرما و تنظیم دمای بدن دارد که هر دو به طور موضعی در پوست و سراسر بدن هستند.

 

محقق های دانشگاه ایالت پنسیلوانیا تحقیق کردند که تاثیر در معرض بودن اشعه ماوراء بنفش با استفاده از کرم های ضد آفتاب یا عرق روی توانایی اکسید نیتریک , سبب ترویج انبساط رگ های خونی پوست میشود. جوان های سالم با پوستی تقریبا روشن که اشعه ماوراء بنفش روی یک دست شان بود در حالی که دست دیگرشان کنترل شد و اشعه را دریافت نکرد. دوز این اشعه حدودا معادل گذراندن یک ساعت خارج از خانه در روز آفتابی بود, اما بدون هیچ گونه آفتاب سوختگی و قرمزی پوست. سه مکان از دست هر یک از شرکت کنندگان که در تماس با اشعه بودند به صورت تصادفی به سه گروه تقسیم شدند :

 

  • مکانی که تنها اشعه ماوراء بنفش دریافت کرد.
  • مکان دوم اشعه را با کرم ضد آفتاب شیمیایی روی پوست دریافت کرد.
  • سومین مکان که اشعه را باعرق ساختگی روی پوست دریافت کرد.

 

دریافتند محلی تنها با اشعه ماوراء بنفش میزان اکسید نیتریک کمتری نسبت به دستی که کنترل شده بود, داشت. با این حال , محل هایی که از کرم ضد آفتاب و عرق مصنوعی استفاده کردند این مقدار کاهش در اکسید نیتریک را در انبساط رگ ها نشان ندادند. تیم تحقیقاتی نوشت: \” علاوه بر این, هنگامی که کرم ضد آفتاب قبل از اشعه ماوراء بنفش زده شد , در واقع با قرار گرفتن در معرض اشعه میزان انبساط اکسد نیتریک رگ ها در مقایسه با (دستی که کنترل شده) یا زمانی که عرق روی پوست بود, افزایش یافت. وجود کرم ضد آفتاب و عرق روی پوست میتواند نقش محافظتی در برابر این اثر که همان اشعه ماوراء بنفش است, بازی کند.

 

اقای اس.تونی ولف , اولین نگارنده ی این مطالعه نوشت:\” برای کسانی که زمان زیادی را صرف کار , ورزش یا شرکت در سایر فعالیت های مختلف در خارج از منزل میکنند , استفاده از کرم ضد آفتاب نه تنها میتواند در مقابل سرطان پوست حفاظت کند, بلکه کاهش عملکرد عروق پوستی را نیز به همراه دارد.