افزایش مرگ و میرها در اثر استفاده از سیگارهای برقی

چندی پیش در پی افزایش موارد بیماریهای ریوی و تنفسی و مرگ و میرهای در اثر استفاده از سیگارهای الکترونیکی طعم دار در امریکا،این کشور قوانین جدیدی را برای ممنوعیت این سیگارها وضع و اجرا کرد.

بر پایه آمارهای رسمی در پی افزایش مصرف استفاده از سیگارهای الکترونیکی در آمریکا شمار مبتلایان به بیماریهای ریوی در این کشور افزایش یافته است.مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها در امریکا (CDC) در گزارشی اعلام کرد که از ۱۱ سپتامبر تا کنون ۵۳۰ مورد از این بیماریها گزارش شده است.

مسئولان حوزه بهداشت و سلامت آمریکا اعلام کردند،تقریبآ ۶۷ درصد از موارد گزارش شده در سنین بین ۱۸ تا ۳۴ سال میباشند و ۱۶ درصد از آنها جوان تر از ۱۸ سال هستند و بر پایه گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماریهای امریکا از هر چهار بیمار سه نفر مرد و یک نفر زن ها هستند که به گفته مسئولان بهداشت تا کنون هشت نفر بر اثر بیماری شدید تنفسی و ریوی در پی استفاده از این سیگارهای برقی جان داده اند.آخرین فرد در روز پنجشنبه گذشته در ایالات میسوری درگذشته است.

سیگارهای الکترونیکی به باور برخی نیکوتین و مواد شیمیایی مضر کمتری نسبت به سیگارهای عادی دارند.اما مطالعات اخیر دانشگاه کالیفرنیا نشان داده است که سیگارهای برقی نیز همان مواد شیمیایی مضر در سیگارهای معمولی را دارند.این سیگارها محلول نیکوتین طعم دار را با حرارت گرم کرده و به بخار قابل استنشاق تبدیل میکنند.

دونالد ترامپ ریس جمهور ایالات متحده هفته گذشته اظهار داشت که دولت وی در تلاش است برای کاهش تعداد کودکانی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده میکنند کاری انجام دهد.به گفته الکس آذر،وزیر بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده امریکا ۵ میلیون کودک در ایالات متحده از سیگارهای برقی استفاده می کنند.

در همین راستا چندین شهرداری و ایالت از جمله سان فرانسیسکو،میشیگان و نیویورک فروش سیگارهای طعم دار الکترونیکی را ممنوع کرده اند.سایر کشورها نیز در پی این مرگ و میرها تصمیماتی در جهت منع فروش این محصول گرفته اند.

والمارت بزرگترین خرده فروشی سیگارهای الکترونیکی و محصولات جانبی آن در ایالات متحده میباشد،این شرکت در بیانیه ای اعلام کرد که با توجه به پیچیدگی موضوع و اتفاقات اخیر و همچنین عدم قطعیت نظارتی فدرال،ایالتی و محلی در مورد سیگارهای برقی ما قصد داریم فروش محصولات خود را در همه مکانهای والمارت و سام کلاب کاهش و متوقف کنیم.