اپل تعمیرات باتری آیفون را قفل کرده است

بعد از مدت‌ها صحبت و بحث درباره‌ی آن سرانجام شرکت اپل این کار را انجام داد. اگر شما یکی از گوشی‌های آیفون X، XS MAX یا XR را دارید و قصد دارید باتری آن را به دلیل خرابی با یک باتری غیر رسمی و یا حتی باتری رسمی شرکت اپل تعویض کنید شما یک پیغام خطا را در گوشی خود دریافت خواهید کرد. این پیغام می‌گوید که آیفون نمی‌تواند تایید کند که آیا باتری تعویض شده اصلی است یا نه، بنابراین اطلاعات مربوط به سلامتی باتری را در اختیار شما قرار نخواهد داد. معنی آن این است که شما هنوز هم می‌توانید از گوشی خود استفاده کنید و عملکرد باتری به هیچ وجه محدود نخواهد شد، امّا زمانی که باتری دچار مشکل شده و نیاز به تعویض دارد دیگر این هشدار به شما داده نخواهد شد.

 

یکی از حرفه‌ای‌ترین متخصصان تعمیر گوشی‌های اپل سعی کرد تا باتری گوشی آیفون را با یک باتری اصلی شرکت تعویض کند ولی باز هم همان پیغام را دریافت کرد. شرکت اپل بر روی باتری‌های گوشی‌های معرفی شده در بالا میکروکنترلری را قرار داده است که اطلاعات مربوط به باتری را برای اپل ارسال می‌کند. هر باتری با برد مخصوص خود جفت شده است و در صورت هرگونه مغایرت اطلاعات برای شرکت اپل ارسال می‌شود و پیغام مربوطه برای کاربر نمایش داده می‌شود. اگر باتری گوشی شما دچار نقص شده است فقط باید به مراکز خدمات رسمی شرکت اپل مراجعه کنید تا تعمیرات لازم بر روی گوشی شما انجام شود.

 

از گذشته اپل بر روی تعمیرات گوشی‌های خود حساسیت بالایی داشته است، امّا برای باتری‌ها این حساسیت بالاتر است. در سال ۲۰۱۷ مشخص شد که شرکت اپل در سیستم iOS خود برنامه‌ای قرار داده است که باتری‌های قدیمی‌تر که ماندگاری شارژ کمتری دارند زودتر تخریب شوند و کاربر مجبور به تعویض آن شود. در این باره اعتراضات زیادی انجام شد و شرکت اپل مجبور شد برای یک سال تعویض باتری‌ها را با قیمت پایین‌تری انجام دهد.

 

در یک گوشی توانایی تعمیر و جایگزینی قطعات بسیار مهم است. جایگزینی قطعات و تعمیر گوشی به این معنی است که گوشی شما بیشتر دوام میاورد و در هزینه‌های شما صرفه‌جویی انجام گرفته است. حال اگر اپل هزینه‌ی تعویض باتری و دیگر لوازم جانبی را پایین بیاورد کاربر دیگر تمایلی به تعویض گوشی خود نخواهد داشت بنابراین شرکت اپل در فروش گوشی‌های جدید خود با مشکل جدی رو به رو خواهد شد.