با نسخه ی جدید کروم مخاطبین خود را با برنامه های وب در اشتراک بگذارید!

تا کنون کروم برخی اشکالات باقی مانده بین برنامه های بومی و مبتنی بر وب را پوشش داده است. به روز رسانی اخیر کروم ۷۶ به برنامه های وب امکان ارسال و دریافت فایل ها را به برنامه های بومی اندروید می دهد و اکنون سایت ها از ویژگی های دیگری نیز برخوردار خواهند بود مانند انتخاب مخاطبین از دستگاه شما.

تا به امروز هرگز راهی برای برنامه های وب جهت وارد کردن مخاطبین ذخیره شده در دستگاه تلفن کاربران وجود نداشته است. البته ممکن است به دلیل امنیت اطلاعات کاربران تا کنون این ویژگی عرضه نشده باشد. برنامه ی کروم ۷۷ این ویژگی را با افزودن یک انتخابگر برای مخاطبین ارائه می دهد که به برنامه های تحت وب اجازه می دهد اطلاعات مخاطبین مورد نظر خود را پس از تایید توسط شما دریافت کنند. خوشبختانه همراه با این ویژگی کروم برخی تدابیر و موانعی جهت حفظ حریم خصوصی و امنیتی برای جلوگیری از رفتارهای مخرب اعمال شده است.

اما اگر به هر دلیلی نمی خواهید تمامی اطلاعات یک مخاطب را به اشتراک بگذارید، می توانید مقادیر مورد نظر را انتخاب کنید تا در اختیار برنامه ی وب قرار گیرد. به عنوان مثال در صورت غیرفعال کردن شماره تلفن و فعال کردن نام و ایمیل، فقط دو مورد فعال شده به سایت ارسال خواهد شد. در حال حاضر تنها مقادیری که برنامه های وب می توانند درخواست کنند نام، شماره تلفن و آدرس ایمیل مخاطبین می باشد. عکس و سایر داده ها نیز به هیچ وجه به اشتراک گذاشته نمی شود.

گوگل می گوید این قابلیت برای مشتریان ایمیل مبتنی بر وب، خدماتVoIP ، شبکه های اجتماعی و سایر اعمالی که دسترسی به اطلاعات تماس را لازم دارند مفید است. این ویژگی به طور قطع یک افزودنی مناسب خواهد بود، به خصوص که می توانید داده های دقیق ارسال شده را نیز انتخاب کنید. در حال حاضر امکان انتخاب مخاطب توسط نسخه ی اصلی کروم ۷۷ و نسخه های بالاتر آن پشتیبانی می شود، بنابراین برای امتحان کردن به Android Dev یا Canary در سیستم عامل اندروید نیاز دارید. نسخه ی بتای کروم در اندروید نیز هنوز به نسخه ی ۷۷ به روز رسانی نشده است.