به تازگی بیش از ۵۰ دریاچه جدید در زیر لایه یخ گرینلند کشف شد

دریاچه های موجود در زیر لایه های یخ جزو مهم ترین مناظر طبیعی روی زمین هستند که کاوش در مورد آن ها بسیار کم صورت گرفته است. همچنین گستردگی و تاثیر آنها را بسيار دست کم گرفته ایم.

تا کنون بیش از ۴۰۰ مورد از این دریاچه در زیر قاره قطب جنوب کشف شده است. با این حال، از دهه ۱۹۵۰ تا همین اوخر، دانشمندان بر این باور بودند که این ورقه یخ حاوی هیچ گونه آب مایعی نیست  وتمامی آن یخ زده است.

در حال حاضر، داستانی مشابه در نیمکره شمالی در حال ظهور است. به دنبال تحقیقات جدیدی که در این باره صورت گرفت است تعداد دریاچه های شناخته شده ای که در زیر ورقه یخ گرینلند قرار دارند، ۱۴ برابر شده است، این تعداد از ۴ مورد به ۶۰ مورد رسیده است.

جید بولینگ (Jade Bowling)، نویسنده و متخصص هیدرولوژی دانشگاه لنکستر (Lancaster University) می گوید: “این مطالعه برای اولین بار به ما اجازه داد تا تصویری از جایی که دریاچه ها در زیر ورق یخ گرینلند تشکیل شده اند، ایجاد کنیم.”

بولینگ همچنین می گوید:‌”این برای تعیین نفوذ آنها در سیستم هیدرولوژیکی زیریخی گسترده و پویایی جریان یخ، و بهبود درک ما از وضعیت حرارتی پایه لایه‌ی یخ، بسیار مهم است.”

ورقه یخ گرینلند چندین کیلومتر ضخامت دارد (تقریبا ۳/۱ کیلومتر) و هنوز دقیقا مشخص نشده است که در زیر این لایه های یخ زده چه می گذرد. به دنبال گرم تر شدن کره زمین، این صخره های یخی غول آسا شکسته می شوند و  سالانه حدود ۲۴۴ میلیارد تن یخ را از دست می دهند و اگر تمامی آن به همین منوال ذوب شود، می تواند سطح دریا را تا ۷ متر افزایش دهد.

از این رو دانستن این که آب های ذوب شده‌ی کدام یخچال ها در حال پیمودن مسیر خود از سطح به بستر است برای مدل های آب و هوایی آینده حیاتی است و دریاچه های زیریخی یک توقف گذرای بسیار مهم هستند.

هنگامی که این مخزن های آب در قطب جنوب پر شده و منبسط می شوند، می توانند باعث افزایش سرعت روی هم رفتن لایه های یخ شوند، و دانشمندان بر این باورند که همین امر در گرینلند نیز اتفاق می افتد. در واقع، یک تحقیق که سال گذشته منتشر شد، پیش بینی کرد که واکنش زنجیره ای آب در گرینلند می تواند جریان یخ را تا ۴۰۰ درصد (۴ برابر) افزایش دهد.