به گفته متخصصین قلب و عروق، قابلیت نوار قلب سری ۴ اپل واچ آنقدر ها هم مفید نیست

  برنامه نوار قبل، اپلیکیشنی انحصاری مخصوص سری چهارم اپل واچ است که می تواند به شما در صورت داشتن اختلاص در ضربان قلب(AFib) هشدار دهد. اختلالات ضربانی به عنوان یک نارسایی در قلب شناخته شده اند و می توانند از عوامل قوی ایجاد سکته باشند. این به آن معناست که چنین قابلیتی می تواند ناجی کاربران حتی از خطر مرگ باشد، اما این حدس ها و گمان ها همگان با نظرات متخصصین نبوده است و آنها نظرات متفاوتی نسبت به این قابلیت دارند.

  به گفته یک متخصص، داشتن قابلیت نوار قلب می تواند چند گونه هشدار اشتباه دهد و باعث نگرانی های بیجا شود.

  با توجه به مصاحبه خبرگزاری CNET با چند متخصص قلب، می توان فهمید اختلال در ضربان قلب یک مشکل اساسی است، اما بنظر نمی آید برای افرادی که اپل واچ سری ۴ را خریداری می کنند مشکلی اساسی باشد. اگر نگاهی به آمار و ارقام بیاندازیم، می فهمیم این اختلال بین ۲٫۷ تا ۶٫۱ میلیون نفر در آمریکا را تحت تاثیر قرار می دهد، اما اکثریت این افرادی سنی بالای ۶۵ دارند. همچنین خبرگزاری CBC کانادا گقته است تنها ۲ درصد افراد با سن کمتر از ۶۵ سال دارای این ناهنجاری هستند.

  اکثر اوقات اختلالات ضربانی کوتاه و بدون علامت خاص هستند که معمولا هم به درمانی نیاز ندارند. یعنی این برنامه برای یک کاربر جوان که سالم است و تابحال از اختلالات قلبی رنج نبرده است، آنقدر ها هم مفید نخواهد بود. البته این گفته ها و نظرات هنوز هم این واقعیت را تغییر نخواهند داد که این قابلیتی که متخصصین آن را غیر مفید خوانده اند تا به امروز جان بسیاری از افراد را نجات داده است که حتی قبل از هشدار توسط برنامه، هیچ سابقه ی بی نظمی در ضربان قلب نداشتند.

  ونکاتش مورثی، پروفسور پیشگیری از بیماری های قلبی از دانشگاه میشیگان اعتقاد دارد ۹۰ درصد علائم داده شده از ناهنجاری های قلبی در گروه جوانان غلط است. یعنی جوانانی که قرار است اپل واچ سری ۴ را خریداری کنند در واقع نه تنها قابلیت اضافی و غیر مفید در ساعت هوشمند خود شاهد هستند بلکه باعث استرس و تنش زایی در آن ها نیز می شود.

  البته، افرادی که دارای ناهنجاری هستند هنوز می توانند از این ابزار به عنوان یک نجات دهنده جان استفاده کنند. به گفته متخصصین، این ساعت ها هنوز جای پیشرفت دارند اما نقطه عطفی از ادغام تکنولوزی و علم پزشکی است.