ترامپ می گوید آمریکا تجارتی با هوآوی انجام نخواهد داد

  پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه اعلام کرد که آمریکا به تجارت خود با غول تکنولوژی چینی پایان خواهد داد. این سخن دقیقا بعد از تشدید جنگ تجاری میان دو کشور آمریکا و چین گفته شد و نشان از این دارد که شاید کمپانی های آمریکایی دیگر برای انجام داد و ستد با هوآوی به سراغ گرفتن مجوز نروند و شرکت چینی از کمک همتایان آمریکایی خود بی نصیب شود.

  در ماه می، دپارتمان تجارت آمریکا، هوآوی را  به علت  نگرانی های نقض قوانین امنیت ملی در لیست سیاه این کشور قرار داد، و لازم دانست که شرکت های آمریکایی برای هرگونه داد و ستد و تجارت با این کمپانی چینی باید به مجوز های لازم دست پیدا کنند. این قانون بلافاصله بعد از دستور مستقیم منع همکاری با هوآوی در زمینه مخابرات توسط ترامپ تصویب شد. دپارتمان تجارت آمریکا البته محدودیت های اعمال شده را کمی کمتر کرد، و پرزیدنت ترامپ نیز با دادن مجوز های لازم در صورت به موقع و  مناسب بودن، موافقت کرد.

  به هر حال، روز جمعه، خبرگزاری بلومبرگ از کاخ سفید گزارشی تهیه کرد که دیگر حتی مجوزی هم به شرکت های آمریکایی برای تجارت با این شرکت داده نخواهد شد. به گفته بلومبرگ،هفته پیش، وزیر تجارت ویلبر راس گفت پنجاه درخواست  صدور مجوز دریافت کرده و هنوز تصمیمی بر روی آن ها اتخاذ نگردیده است.

  ترامپ روز جمعه به گزارشگران گفت:” ما قرار نیست هیچ تجارتی با شرکت هوآوی داشته باشیم. این به معنای پایان کار ما با این کمپانی حتی در صورت دستیابی به هرگونه توافق نیست اما فعلا هیچ کاری با این شرکت چینی نداریم.”

  کاخ سفید هنوز واکنشی رسمی در این باره منتشر نکرده است. هوآوی نیز نسبت به این اخبار واکنشی نشان نداده است.