دانشمندان بافتی را ساخته اند که هر چه قدر عرق می کنید خوشبو تر می شود

  البته این راه حلی صد در صدی برا تبدیل بوی لباس هایتان به بوی گل رز نیست، اما حداقل می تواند از شما عطری ملایم مانند بوی لیمو منتشر کند.

  در حال حاضر پروسه های مبنی بر ترکیب بوهای خوش با لباس ها انجام می شود مانند آرماتروپی عطر ها، اما امروزه دانشمندان به دنبال بهره گیری ایده از بافت های هوشمند پیشرفته می باشند.

  تیمی از مهندسین دانشگاه مینهو در پرتغال دو راه برای اصلاح بافت کتان پیدا کردند که می تواند هنگامی که با عرق تماس پیدا کند، از خود بوی سیترونلا بیرون دهد.

  دانشمندان از پروتئینی  در بینی خوک ها پیدا کردند(بله، باورش را  هم نمی کردید که از پوزه گراز ها برای خوشبو سازی عرق استفاده شود.) که می تواند با عطر ها ترکیب شود. آن ها همچنین از طریق اتصالات کربوهیدراتی نیز به هم متصل هستند که کار را برای ترکیب آن ها با کتان آسان می کند. دومین راه برای حل مشکل بوی بد لباس ها توسط دانشمندان، استفاده از لیپوزوم ها به جای پروتئین ها برای ترکیب کردن عطر با بافت مورد نظر است.

  کتان های جهش یافته هنگامی که با محلول عرقی اسیدی برخورد می کنند، بوی عطر سیترونلا را از خود نشر می دهند. پروتئین بینی خوک این قابلیت را دارد تا بوی عطر را مانند انفجار در هوا پخش کند، اما روش دوم، یعنی استفاده از لیپوزوم ها، آرام تر و کنترل آن آسان تر می باشد.

  به گفته گزارشات دانشمندان:” هر دو استراتژی پتانسیل بالایی را از خود نشان دادند، بافت های پیشرفته همراه شده با بوی عطر می توانند محصولی متفاوت و نوین برای گندزدایی لباس ها از بوی بد باشند.”

  همچنین، به عنوان قابلیت اضافه، سیترونلا به این معروف است که حشرات را نیز دفع می کند. از بین بردن بوی بدن و دور نگه داشتن پشه ها می تواند قابلیت های مناسبی برای یک لباس باشد تا به یکی از فن آوری های مفید روز دنیا تبدیل شود.