دانشمندان تصور می‌کنند که سرانجام دریافته‌اند زمانی که پوست دچار اگزما (پوست افروختگی) می‌شود، چه اتفاقی در پوست شما رخ می‌دهد.

دانشمندان موفق شده‌اند تعدادی از فرآیندهایی که منجر به اگزما (که همچنین به عنوان آلرژی آماس پوست هم شناخته می‌شود) در پوست افراد می‌شود را شناسایی کنند. این یافته‌ها می‌تواند به ما کمک کند تا درنهایت بتوانیم با این بیماری مزمن مبارزه کنیم.

در سال ۲۰۰۶ محققان یک ارتباط قوی بین کمبود یک پروتئین خاص در پوست و خطر ابتلا به اگزما پیدا کردند. دانشمندان با اتکا به مطالعات انجام شده در سال ۲۰۰۶ موفق شدند پی ببرند که دقیقا چه اتفاقی رخ می‌دهد که در نهایت منجر به عارضه اگزما در پوست می‌شود. نکته قابل توجه این است که این یافته می‌تواند ما نه تنها به کنترل که به درمان کامل اگزما نزدیک‌تر کند.

اگزما یک عارضه‌ی شایع پوستی است که در تما دنیا تا ۲۰ درصد کودکان و ۳ درصد بزرگ‌سالان را تحت تأثیر در قرار می‌دهد. درحالی که کرم‌ها و لوسیون‌های فراوانی وجود دارد که به کاهش علائم اگزما کمک می‌کنند اما تا به حال هیچ درمان قطعی برای آن ارائه نشده است به گونه‌ای که بتواند آثار و علائم این عارضه را به خوبی و به‌طور کامل پاک کند.

در دهه‌های گذشته دانشمندان پی برده بودند که اگزما با نقص ژنتیکی یک پروتئین خاص (filaggrin) در پوست همراهی دارد. این پروتئین نقش اساسی در تشکیل سلول‌هایی خاص در پوست ایفا می‌کند. این پروتئین همچنین نقش عمده‌ای در ایفای نقش دفاعی پوست (به عنوان یک سد) عمل می‌کند.

اگر فرد دارای جهش خاصی باشد که مانع از عرضه‌ی طبیعی فیلاژرین به پوست شود، می‌تواند عارضه‌های پوستی ازجمله اگزما و اکتیوزیس (یک بیماری پوستی که با خشکی و خارش پوست همراه است) را ایجاد کند. در این عارضه‌ها سلول‌های پوست ازبین نمی‌روند، درعوض سلول‌های پوستی مانند فلس‌های ماهی روی هم تلنبار می‌شوند.

با این همه تا همین اواخر دانشمندان مطمئن نبودند که چگونه کمبود فیلاژرین منجر به اگزما می‌شود و اولین پیشرفت اصلی در این زمینه در سال ۲۰۱۶ رخ داد. زمانی که دانشمندان دانشگاه نیوکاسل انگلستان در همکاری با GSK Stiefel موفق شدند تعدادی پروتئین و مسیر مولکولی در رابطه با این عارضه‌ی پوستی ناخوشایند و طاقت‌فرسا را شناسایی کنند.