دانشمندان ماده ای را ساخته اند که می تواند صدا را حبس کند

محققان دانشگاه بوستون با ترکیب ریاضیات و فناوری چاپ سه بعدی توانستند ماده ای بسازند که مانع عبور صدا می شود؛ البته ممانعتی در برابر عبور هوا و نور ندارد.

\\\”شین ژانگ محقق\\\” می گوید: این ایده به این معناست که ما می توانیم از لحاظ ریاضیات قطعه ای را طراحی کنیم که صدا را حبس کند؛ ممکن است آینده نسبت به امروز ساکت تر باشد.

در مقاله ای که در journal Physical Review B منتشر شد محققان نحوه ی عملکرد این قطعه را توضیح داده اند و آن را \\\”فراماده ی صوتی \\\” نامیده اند.

این ماده با محاسبه ی ابعاد و مشخصات یک جسم صوتی، امواج دریافتی از سمت آن را بدون ممانعت از عبور هوا و نور برگشت میدهد.

بدین منظور آن ها از طریق فناوری چاپ سه بعدی یک ماده به شکل دونات را ساختند و به سریک لوله ی پی وی سی وصل کردند و در سر دیگر لوله یک بلندگو قرار دادند.

سپس یک موج صوتی از طرف بلندگو پرتاب کردند و ملاحظه کردند که این ماده مانع از عبور ۹۴ درصد از صدای عبوری از داخل لوله شد.

\\\”ژاکوب نیکولای محقق\\\” در خبر رسمی منتشر شده گفت: درآن لحظه که ما این ماده را برسر لوله قرار دادیم و سپس حذف کردیم …. به معنای واقعی کلمه شب و روز را احساس کردیم.

ما این گونه نتایج را برای ماه‌ها در مدل کامپیوتری خود مشاهده کرده بودیم اما فرق است بین مدلسازی این مسئله در کامپیوتر با احساس کردن در واقعیت.

محققان اذعان داشتند که این \\\”فراماده ی صوتی\\\” کاربرد های بیشتری دارد و حتی به حلقه ای شکل بودن  محدود نمی شود و می تواند اشکال مختلفی داشته باشد.

ژانگ و رضا غفاری می گویند: سازه ی ما بسیار سبک و البته زیباست. هر قطعه را می توان به عنوان کاشی یا آجر برای بالا بردن و ساخت یک دیوار نفوذپذیر، به کار برد.

آن ها اشاره کردند که نقطه ی قوت این قطعه امکان استفاده درجهت تعدیل کردن صدای هواپیماهای بدون سرنشین، سیستم های تهویه مطبوع و حتی دستگاه های ام آرآی می باشد. با اضافه کردن این قطعه به هر وسیله ای که صدا تولید میکند باعث کاهش صدای خروجی می شود.