دریافت ویتامین A با کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست در ارتباط است

محققان دانشگاه براون بعد از آنالیز داده های مربوط به دو مطالعه طولانی به این نتیجه رسیدند.

    کارسینوم سلول های سنگفرشی پوست شایع ترین سرطان در بین اشخاصی با پوست روشن و لطیف است. ویتامین A به عنوان عنصری ضروری برای رشد و بلوغ سلول های پوستی محسوب می شود. یون یانگ چو پروفسور درماتولوژی و اپیدمیولوژی از دانشگاه براون میگوید: آزمایشات اولیه در راستای تاثیرات ویتامین A بر کاهش خطر بروز سرطان پوست انجام شده است. در مطالعات ، ما دلیل جدیدی بر ضرورت داشتن رژیم غذایی سالم و حاوی میوه و سبزیجات فراوان یافتیم . سرطان پوست مانند کارسینوم سلول سنگفرشی به سختی قابل پیشگیری است اما یافته های ما نشان می دهد با داشتن رژیمی غنی از ویتامین A، می توانید خطر ابتلا را کاهش دهید و همچنین با استفاده از کرم های ضد آفتاب دریافت تابش های مضر را به حداقل برسانید. نتایج این مطالعه در ۳۱ جولای در مجله انجمن پزشکی درماتولوژی امریکا به چاپ رسیده است.

      تیم تحقیقاتی به سرپرستی چو ، ارتباط رژیم غذایی را با بروز سرطان پوست در دو مطالعه بلند مدت بررسی کردند. گروه اول : مطالعه سلامت پرستاران ( ۲۱,۷۰۰ زن آمریکایی از سال ۱۹۸۴ تا ۲۰۱۲ ) گره دوم : مطالعه سلامت حرفه ای ها ( ۵۱,۵۲۹ مرد آمریکایی بین سال های ۱۹۸۶ و ۲۰۱۲) . دربین هر دو گروه مجموعا حدود ۱۲۳ هزار شرکت کننده ، سفیدپوست بودند که هیچ گونه سابقه سرطان نداشتند و به طور مرتب رژیم غذایی خود را گزارش می دادند. در طول بررسی های بعدی این تیم ، از بین این افراد مجموعا ۳,۹۷۸ نفر به کارسینوم سلول سنگفرشی مبتلا شدند که هر دو گروه را شامل می شد.

     در هر دو مطالعه از شرکت کنندگان درباره رنگ مو، دفعات آفتاب سوختگی شدیدی که تجربه کرده بودند و سابقه خانوادگی سرطان پوست بررسی شد. البته از آن ها درباره این که هنگام ظهر چه مدت در معرض نور خورشید هستند سوال نشد. تابش ظهرگاهی خورشید به عنوان خطرناک ترین فاکتور سرطان پوست شناخته می شود. بعد از این که پژوهشگران افراد را بر اساس میزان دریافت ویتامین A در پنج گروه جداگانه تقسیم بندی کردند ، مشخص شد شانس ابتلا به سرطان در افرادی که بیشترین میزان ویتامین A را در رژیم خود داشتند حدود ۱۷ درصد کمتر از افراد آخرین دسته است.