دیابت چگونه منجر به بیماری های عروقی می شود

     یک تیم متشکل از دانشمندان مرکز سلامت دیویس در دانشگاه کالیفرنیا و پزشکان به تازگی ارتباطی مولکولی میان دیابت و یکی از بزرگ ترین مشکلات آن یافتند ؛ یعنی همان باریک شدن رگ خونی که منجر به افزایش خطراتی مانند بیماری های قلبی و سکته قلبی می شود.

    محققان امیدوارند که نتایج کارهای آنان به درمان دیابت منتهی شود_به وسیله بررسی میزان قند خون و انسولین درمانی_ که منابع مولکولی تاثیرات مخربش بر سیستم عروقی را هدف قرار می دهد. یک تیم مشابه قبلا دریافته بودند که میزان بالای گلوکز خون ، یعنی همان علامت اصلی دیابت ، آنزیمی به نام پروتئین کیناز A (اختصارا PKA) را فعال می کند. این آنزیم فعالیت کانال های کلسیمی را افزایش داده و موجب انقباض عروق خونی می شود.

     مانوئل نویدو پروفسور فارماکولوژی در مرکز دیویس و محقق ارشد می گوید:این نتیجه واقعا شگفت انگیز بود.چرا که PKA اصولا با ضخامت رگ های خونی مرتبط است و در حیطه بررسی ما نبود. ما می خواستیم فرایند های مولکولی را که موجب چنین واکنش های متضادی می شوند ، بیابیم. در مقاله ای جدیدتر که در مجله پژوهش بالینی به چاپ رسیده است ، تیم آزمایشگاه نویدو یک سری از آزمایشات را هدایت کردند تا به تاثیرات گلوکز بالای خون بر رگ های خونی و مغزی و سلول های شریانی که جریان خون را کنترل می کنند ، پی ببرند.

    یکی از همکاران نویدو می گوید : ما هرروزه در کلینیک های خود تاثیرات مخرب دیابت را بر سلامت و زندگی بیماران می بینیم. تلاش های ما منجر شد تا تمرکز دقیق تری بر روی گلوکز داشته باشیم تا بتوانیم اثرات مخرب میزان بالای آن را بر سیستم عروقی را بهتر مطالعه کنیم. هم چنین ما هدف جدیدی یافتیم تا بتوانیم جلوی عواقب زیانبار آن را بگیریم.