شرکت هوآوی ممکن است سلطه‌ی گوگل مپ را به چالش بکشد

به نظر می‌رسد شرکت هوآوی در حال توسعه‌ی یک سرویس نقشه‌برداری است که با آن بتواند سلطه‌ی گوگل مپ در این عرصه را بشکند. در حال حاضر اطلاعات کمی درباره‌ی این سرویس هوآوی در دسترس می‌باشد. به گزارش یکی از خبرگزاری‌های نزدیک به شرکت هوآوی سرویس نقشه‌ی هوآوی با آنچه ما انتظار داریم کمی متفاوت است این سرویس ظاهراً برای توسعه دهندگان نرم‌افزار در نظر گرفته شده ‌است. در واقع بیشتر برای برنامه‌هایی که خدمات ناوبری را ارائه می‌کنند می‌توانند از تکنولوژی نقشه‌برداری برنامه‌ریزی ‌شده‌ی هوآوی استفاده کنند.

 

در یک مصاحبه مسئول پروژه‌ی ساخت سرویس نقشه هوآوی گفته است که این سرویس Map kit نام‌گذاری شده است. این سرویس یک ناوبری خیابانی را به استفاده کنندگان ارائه می‌دهد و شخص می‌تواند هر مکانی را که بخواهد در آن‌جا ناوبری کند. همچنین این سرویس شرکت هوآوی امکان مشاهده‌ی آنلاین شرایط ترافیک را در اختیار کاربر قرار می‌دهد تا شخص بتواند با انتخاب بهترین مسیر سفر درون شهری بهتری را تجربه کند. در این گزارش اشاره‌ای نشده است که این سرویس چگونه اطلاعات مورد نیاز خود را جمع آوری می‌کند. یکی از خبرگزاری‌ها اعلام کرده است که هوآوی به سرویس‌های نقشه‌برداری محلی متصل خواهد شد. یکی دیگر از خبرگزاری‌ها به توافق هوآوی با یک شرکت بزرگ روسی که خدمات گسترده‌ای در این باره ارائه می‌دهد اشاره کرده است. مدیر کل انجمن صنعت مخابرات از استفاده‌ی شرکت هوآوی برای توسعه‌ و به روز‌رسانی نقشه‌های خود از ایستگاه‌های پایه‌ی مخابراتی پرده برداشته است. به نظر می‌رسد شرکت هو‌آوی برنامه‌های گسترده‌ای برای این سرویس جدید خود در نظر گرفته است.

 

در ادامه‌ی این گزارش آمده است که هو‌آوی با شرکت رزرو بلیط هم‌کاری خواهد کرد. امّا چون این شرکت برای سرویس سفرهای آنلاین بر گوگل مپ تکیه کرده است به نظر می‌رسد بیشتر مشتری برای Map Kit باشد تا یک شرکت ارائه دهنده‌ی اطلاعات برای نقشه‌های هوآوی. شرکت هوآوی برای آنکه بتواند یک رقیب خوب برای سرویس گوگل مپ باقی بماند نیاز بسیار زیادی به سرمایه‌گذاری بر روی سرویس نقشه‌ی خود دارد. شرکت گوگل از سال ۲۰۰۵ سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای برای توسعه‌ی سرویس خود انجام داده است تا بتواند به موفقیت خود ادامه دهد. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۳ با خرید Waze به قیمت ۹۹۶ میلیون دلار کمک بسیار  بزرگی به رانندگان برای کسب اطلاعات از شرایط خیابان‌ها کرده است.