فضاپیمای خودرانی که می تواند از زمین در برابر برخورد سیارکها محافظت کند

در صورتی که زمین توسط یک سیارک تهدید شود، ما باید یک محافظ جدید برای مراقبت از خودمان داشته باشیم – Hera، یک فضاپیمای خود هدایت شونده است که توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) ساخته شده است.

در حال حاضر مهندسان ESA در حال طراحی Hera و برنامه ریزی اولین ماموریت آن به سوی جفت سیارک Didymos هستند تا جهت بررسی در ماه نوامبر به وزرای اروپایی ارائه شود. همچنین مهندسان در حال کار بر روی یک راه حل برای ایجاد امکان مانور مستقل سفینه در فضا، شبیه به یک ماشین خودران هستند.

پائولو مارتینو، مهندس ارشد سیستم ها در پروژه ی پیشنهادی ماموریت Hera توضیح می دهد: “اگر فکر می کنید ماشین های خودران نمادی از آینده بر روی زمین هستند، پس Hera را می توان پیشگام اتوماسیون درعمق فضا دانست.” وی افزود “اگرچه این ماموریت طوری طراحی شده است که به صورت دستی از روی زمین کنترل شود، اما فناوری جدید بعد از رسیدن به اهداف اصلی مأموریت و امکان ریسک بیشتر می تواند مورد آزمایش قرار گیرد.”

این سفینه فضایی اطلاعاتی از اشیاء نزدیکش را با استفاده از سنسورها جمع آوری می کند که برای ساختن یک مدل از محیط اطراف خود استفاده می کند. سپس قادر است تا مسیر حرکت امنی دورتادور اشیا را طرح ریزی کند و حتی قادر به حرکت در نزدیکی ۲۰۰ متری (۶۵۰ فوت) از سطح سیارک ها است.

عیسی فرناندز، مهندس ارشد ناوبری و کنترل از ESA اظهار داشت: “مهم ترین منبع داده برای Hera، دوربین سیارک یاب آن است که همراه با ورودی های دنبالگر ستاره ای، ارتفاع سنج لیزری، دوربین مادون قرمز حرارتی و همچنین سنسورهای آنالیزر از جمله شتاب سنج مجموعه کاملی از داده ها را جمع آوری میکنند” 

هدف نهایی این است که Hera بتواند در مسیر سیارک هایی مانند Didymos قرار بگیرد و اطلاعات مربوط به ترکیب، ساختار و نحوه رفتار آنها در صورت “برخورد سینماتیکی” را بدست آورد. این توضیحی علمی از چیزی شبیه به این جمله است : ” اگر این سفینه با سرعت خیلی خیلی زیاد به سطح سیارک برخورد کند چه اتفاقی میافتد؟” امید آن است که چنین برخوردی بتواند سیارکی که زمین را تهدید می کند را با تغییر مسیر آن از سیاره دور کند.

توسعه سفینه ی Hera بخشی از ماموریت ارزیابی برخورد و انحراف سیارکها در آژانس فضایی اروپا است که هدف آن حفاظت از زمین در برابر تهدیدات آسمانی است. بد نیست بدانیم که کسی از آن بالا حواسش به ما هست!