مترجم گوگل از طریق فیلم‌برداری با هوش‌ مصنوعی بهبود یافته و ۶۰ زبان جدید

گوگل به‌روزرسانی جدید بسیار جالبی برای ویژگی‌ فیلم‌برداری با نرم‌افزار مترجم خود منتشر کرده است. به گونه‌ای که با فیلم گرفتم از متن و تشخیص آن متن توسط نرم‌افزار آن را به زبان مورد نظر شما ترجمه کرده و در اختیار شما قرار می‌دهد. در این ورژن جدید از ۶۰ زبان جدید پشتیبانی می‌شود، و متن ترجمه را در صفحه اصلی نمایش می‌دهد.  این به معنی آن است که دیگر لازم نیست انگلیسی یکی از زبان‌های مورد استفاده باشد در این به‌روزرسانی جدید امکان ترجمه از لهستانی به فارسی و از فرانسوی به ژاپنی امکان‌پذیر شده است. در برخی موارد الگوریتم ترجمه را بهبود داده است به گونه‌ای که تا ۸۵ درصد خطا در ترجمه نهایی کاهش پیدا کرده است.

این یک خبر عالی برای کاربران نرم‌افزار مترجم گوگل است که بسیار سفر می‌کنند و با زبان‌های مختلفی رو به رو می‌شوند. این افراد می‌توانند از قابلیت فیلم‌برداری برای ترجمه‌ی تابلو‌ها، اعلامیه‌های روی دیوار و بسیاری موارد دیگر که با دوربین گوشی و با استفاده از نرم‌افزار مترجم گوگل که امکان ترجمه به زبان دلخواه خود را دارند استفاده کنند. تا به امروز دوربین مترجم گوگل به خوبی عمل نمی‌کرد زبان‌های زیادی را پشتیبانی نمی‌کرد و تشخیص خوبی از متن فیلم‌برداری شده ارائه نمی‌داد امّا این به‌روزرسانی جدید تمام این مشکلات را حل کرده و عملکرد قابل قبولی دارد.

نکته‌ی اصلی این به‌روزرسانی ادغام روش‌های ترجمه هوش مصنوعی گوگل است که با نام neural machine translation (NMT) شناخته می‌شود. این مدل‌ها در گوگل لنز و نسخه‌ی وب مترجم گوگل استفاده می‌شوند و اکنون این ویژگی برای مترجم فوری گوگل از طریق دوربین امکان پذیر شده است.

با این ۶۰ زبانی که جدیداً اضافه شده‌اند تعداد زبان‌هایی که مترجم گوگل از طریق دوربین پشتیبانی می‌کند به تعداد ۸۸ زبان افزایش پیدا کرده است. قابلیت جدید دیگری که در این به‌روزرسانی دیده می‌شود امکان تشخیص خودکار زبان مورد نظر است که شما از آن فیلم‌برداری می‌کنید این نوشته ممکن است بر روی تابلو یا هر جای دیگری باشد، این ویژگی برای وقتی که به کشوری سفر می‌کنید و آن کشور از زبان‌های مختلفی استفاده می‌کنند می‌تواند بسیار مفید باشد.

شرکت گوگل اعلام کرده است که این به‌روزرسانی امروز در اختیار ۱ درصد از کاربران قرار خواهد گرفت و در عرض چند هفته‌ی آینده در اختیار تمام کاربران این نرم‌افزار قرار می‌گیرد.