مسواک زدن بیماری آلزایمر را به تعویق می‌اندازد

محققان تایید کرده‌اند که بیماری التهاب لثه نقش تعیین کننده‌ای در اینکه فرد به آلزایمر پیشرفته مبتلا شود یا نه، ایفا می‌کند. پیوتر میدل از آزمایشگاه تحقیقاتی Broegelmanns (بخش علوم بالینی دانشگاه Bergen) می‌گوید ما براساس شواهد به‌دست آمده مبتنی بر مطالعات DNA پی بردیم که باکتری‌های ایجاد کننده التهاب لثه از دهان به مغز منتقل می‌شوند. این باکتری‌ها پروتئینی تولید می‌کنند که موجب تخریب سلول‌های عصبی مغز و از دست رفتن تدریجی حافظه می‌شود که این مسئله به‌نوبه‌ی خود می‌تواند منجر به آلزایمر شود.

  • دندان‌های خود را برای داشتن حافظه‌ی بهتر مسواک بزنید.

میدل اشاره می‌کند که حضور باکتری به تنهایی نمی‌تواند منجر به آلزایمر شود اما وجود این باکتری خطر ابتلا به بیماری به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد و همچنین منجر به پیشرفت سریع بیماری می‌شود اما خبر خوب این است که این مطالعه بیان می‌کند که می‌توانید با انجام برخی کارهای ساده شانس ابتلا به آلزایمر را کاهش دهید.

دندان‌هایتان را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. میدل در ادامه اضافه می‌کند که اگر شما در معرض بیماری التهاب لثه قرار دارید و در خانواده‌ی شما سابقه‌ی بیماری آلزایمر وجود داشته است حتما می‌بایست مرتب به دندان‌پزشک مراجعه و دندان‌های خود را به‌درستی تمیز کنید.

  • داروی جدید درحال توسعه است

محققان پیشتر پی برده‌ بودند که باکتری‌هایی که منجر به التهاب لثه می‌شوند می‌توانند از دهان به مغز منتقل شوند و از این طریق سلول‌های عصبی را از بین ببرند. اما میدل برای اولین بار شواهد مبتی بر مطالعات DNA برای اثبات این فرآیند در مغز انسان ارائه کرده است. میدل و همکارانش ۵۳ نفر مبتلا به آلزایمر را مورد بررسی قرار دادند و در ۹۷ درصد از مبتلایان باکتری در مغز آن‌ها مشاهده شد. به گفته‌ی میدل این یافته‌ها دریچه‌های جدیدی را به روی کشف دارو‌های جدید برای مبارزه آلزایمر گشوده است. 

میدل می‌گوید ما موفق به کشف دارویی شده‌ایم که این باکتری و آنزیم‌های حاصل از آن را از بین می‌برد و موجب به تعویق افتادن آلزایمر می‌شود. او اضافه می‌کند که ما درحال برنامه‌ریزی برای آزمایش این دارو در اواخر سال جاری (۲۰۱۹) هستیم.