کمپانی هواوی از سیستم عامل جدید خود بنام Harmony OS رونمایی کرد

کمپانی هواوی در کنفرانس سالانه توسعه دهندگان خود از سیستم عامل جدیدش بنام Harmony OS رونمایی کرد.طبق ادعای مدیر عامل این شرکت ریچارد یو آن ها از سال ۲۰۱۷ بر روی این سیستم عامل شروع به کار کرده اند و هارمونی نسخه پایانی و تکمیل شده ی سیستم عامل هانگ منگ می باشد که میتواند هر طیف حافظه از چند کیلو بایت تا رم های چندین گیگاباینی را پشتیبانی کند.

آقای یو در ادامه افزود که هارمونی قادر به اجرا در طیف گسترده ای از دستگاه ها میباشد،از تلفن های هوشمند گرفته تا انواع اقسام گجت ها ی پوشیدنی ، تلویزیون ها ، تبلت ،  لپ تاپ ها و حتی اتومبیل ها میباشد و در اولین قدم هوایی از این سیستم عامل در یک تلویزیون آنر استفاده میکند که بزودی هم معرفی میشود.

Harmony OS مانند فیوشا گوگل مبتنی بر میکروکرنل یا ریزهسته است ،و به همین خاطر سرعت عملکرد بسیار بالایی دارد و حداقل میزان تاخیر را دارد و می تواند با انواع گجت ها سازگار داشته باشد.باتوجه به اینکه این سیستم عامل بصورت متن باز طراحی شده است،شرکت های دیگر می توانند در توسعه و گسترش آن با هواویی همکاری کنند.کمپانی هواویی برای این پلتفرم جدید کامپایلر های Arc را توسعه داده است که از زبانهای برنامه نویسی مهم چون C , ++C ,Java , Java Script و Kotlin پشتیبانی میکند.

آقای یو در ادامه سخنرانی خود اعلام کرد : اگر چه سیستم عامل هارمونی می تواند جایگزین سیستم عامل اندروید شود،اما آنها به خاطر کاربران و سرویس های گوگل تا اطلاع ثانوی گوشی های این شرکت از اکوسیستم اندروید بهره میبرد.اما خاطر نشان کرد که اگر کمپانی گوگل بخواهد همچنان راه تحریم را پیش بگیرد و از دسترسی کاربرانشان به امکانات گوگل جلوگیری کند میتوانند به راحتی فقط در عرض چند روز این محیط جدید را در تمام محصولاتشان جایگزین اندروید کنند.

هارمونی قادر است از همه اپلیکیشن های اندروید و لینوکس و HTML5 پشتیبانی کند.بر اساس ادعای هواویی در سال ۲۰۲۰ نسخه دوم هارمونی و در سال ۲۰۲۱ نسخه سوم آن منتشر میشود.

هواوی اعلام کرد که در نظر دارند که Harmony OS به یک سیستم عامل جهانی تبدیل شود.این شرکت برای شرکای خود کیتهایی اختصاصی ارایه میکند تا آنان بلافاصله شروع به توسعه برنامه های سازگار و سرعت بخشیدن به روند ادغام سیستم عامل جدید کنند.احتمالا اولین گوشی هواوی با این سیستم عامل سال آینده معرفی شود.